top of page

MAGJIA QË NDODH PASI LEXOJMË NJË LIBËR!


Ne ne Gef Albania i duam shume librat dhe kemi eksperimentuar magjine tranformuese te tyren ne jeten tone!

Kjo eshte arsyeja pse kete blog te pare ne websiten tone www.gefalbania.com kemi preferuar ta nisim pikerisht me temen e librave! Me temen e librave qe ne fakt perfolet gjithandej dhe propagandohet shume, sidomos nga librarite. Por sa vertete vihet ne dukje fuqia transformuese reale e librave? Biles, sa njihen librat e duhur dhe si ato interferojne ne jeten tone?


Ne kete blog do te mund te gjeni nje mundesi per ta pare librin ndryshe...per kete te ftoj te lexosh deri ne fund pasi do te shikosh se cfare libri mund te beje per ty....gje qe nuk e ke menduar me perpara!


Por cfare na ndodh pasi lexojme nje liber te mire?

Ketu jane 7 tranformimet e jetes qe na perfshijne ne si lexues pasi kemi mbyllur kapakun e fundit te nje libri super te mire:PËRKATËSIA– Humbja në faqet e një libri i lejon lexuesit të krijojë një lidhje përkatësie me autorin që ka shkruar librin dhe mesimet qe parashtrohen aty. Leximi na bën të perceptojmë përkatësinë tonë ndaj botës: shpirti i kohës, universi, një realitet që ekziston diku tjetër ose që një ditë mund të jetë i yni. Leximi është një rrugë shpëtimi. Mendoni pak: libri që po lexoni është shkruar dekada më parë, në një vend tjetër, ndoshta edhe në një gjuhë tjetër nga një person që ka jetuar një jetë krejtësisht të ndryshme nga ju. Ose mund të ishte shkruar në qytetin e vogël disa hapa larg shtëpisë tuaj, disa vite më parë nga një djalë që ju njihni. Në të dyja rastet, ndërsa lexojmë ne jemi duke biseduar me dikë tjetër dhe nëse leximi na kap në mënyrën e duhur, ne jemi në gjendje të gjejmë një mik të ri në personazhin për të cilin kemi rrënjë, dhe pse jo? Së bashku me mikun e ri mund të gjejmë një ekzistencë më miqësore për ta marrë si model për jetën. Leximi na kujton se nuk jemi vetëm, betejat dhe ëndrrat janë të përbashkëta dhe jetët tona janë vetëm një pjesë e vogël e një ekosistemi shumë më të madh.EMPATIA– Siç ndodh gjatë një bisede të mirë, kur lexon dëgjon shumë. Kur hapim një liber psikologjik ose te zhvillimit personal dhe fillojmë të shfletojmë faqet e tij dhe të lexojmë përmbajtjen e tij, një transferim njohurish po vjen (pa asnjë kosto transaksioni). Shkrimtari na jep diçka, qoftë edhe vetëm një gjë, dhe na bën të dimë diçka që nuk e kishim zbuluar më parë: një fakt, një teori, një këndvështrim, një emocion. Një lexues "i fortë" është ai që mund të kujdeset mjaftueshëm për personazhet dhe përmbajtjen e një libri për të dëgjuar me të vërtetë atë që ai komunikon. Pra, leximi e përkul ndjeshmërinë tonë. Duke lexuar ne trajnojmë aftësinë tonë për t'u lidhur me botën por sidomos me veten. Edhe nëse nuk na pëlqejnë dhe edhe nëse na bëjnë nervoz, edhe nese na fusin ne ndjenja te ndryshme nga ato qe kemi njohur, ne serish jemi ne trajnim fale nje libri te mire.


PERULESIA– Jepini një shans çdo libri te mire dhe ai do t'ju mësojë diçka. Ndoshta ai do t'ju mësojë se çfarë të thoni ose të mos thoni në situata të caktuara ose ndoshta thjesht do t'ju japë një sugjerim se çfarë është pak a shumë e drejtë të bëni; por sido që të jetë libri, duhet t'i jepni një shans dhe për t'i dhënë një shans duhet të jeni të përulur. Ju duhet të mendoni, "OK, më lejoni të lë mënjanë egon time që të mund t'ju dëgjoj." Leximi me shumë mundësi na kujton se ka njerëz më të zgjuar se ne; disi, të gjithë të tjerët kanë një avantazh ndaj jush dhe secili prej nesh e di të paktën një gjë më mirë se kushdo tjetër. Përvojat tona të jetës ndihmojnë në rrugetimin tone ne bote, sepse askush nuk e ka jetuar jetën tonë dhe e njëjta gjë vlen edhe për jetën e njerëzve të tjerë, kështu që sapo të përqafoni këtë të vërtetë, përulësia jonë thellohet, ndërsa kuptojmë se në fakt nuk mund t'i kemi të gjitha përgjigjet. Është njësoj si të studiosh astronominë: filloni me studimin e tokës dhe më pas kaloni te planetët, vetë dielli mbresëlënës, yjet që zbehin diellin, yjësitë e kështu me radhë… Kjo na bën të ndihemi të vegjël. I gjithë realiteti ynë nuk është gjë tjetër veçse një pjesë pafundësisht e vogël e 'tërësisë'. Dhe vogëlsia jonë nuk është gjë tjetër veçse një ftesë për të lënë imagjinatën të zhvillohet, për të lënë sytë të mahniten nga gjërat më të vogla dhe e njëjta gjë vlen edhe për librat që lexojmë: secili prej tyre hap një dritare të re të këtij universi dhe ne kemi mundësinë që duke parë nga ajo te fillosh të eksplorosh një situatë, një qytet apo një epokë që nuk na përket neve,VETË-NJOHJA – Librat më prekës dhe librat që na ndikojnë më shumë me kalimin e kohës bëhen pasqyrë për lexuesin. Kjo pasqyrë vendoset përballë nesh kur lexojmë diçka që na ngjall dyshime dhe pikëpyetje, e cila disi arrin të na bëjë të mendojmë. Duke vepruar kështu, ndoshta edhe pa e kuptuar, sapo keni gjetur një pjesë të vetes. Ndihesh sikur ai e ka pritur këtë moment përgjithmonë, pa e ditur. Autori përshkroi një situatë në mënyrë perfekte ose ju bëri të kujtoni të kaluarën tuaj, ndriçoi atë që keni besuar gjithmonë ose ndriçoi një shpresë të zbehtë që fshihni brenda jush. Librat kanë aftësinë e jashtëzakonshme për të na bërë të kuptojmë plotësisht njerëzit që jemi.BESIMI - Leximi është një sfidë. Të testosh veten me një libër serioz do të thotë të rrezikosh të gjesh veten përballë një kundërshtari imponues. Këta libra sfidues të bëjnë të kuptosh se natyra njerëzore është shpesh e keqe le te themi ose se Amerika nuk është vendi më i madh në botë. Letërsia e madhe na bën të kuptojmë se kemi gabuar për shumë gjëra dhe një libër i këtij lloji është një libër i lehtë për t'u lënë mënjanë, por kur libri është shkruar me kujdes artizanal, kur arrin të na drejtoje tek vetja dhe të na tundë zemrat, nuk është e mundur të harrohet. Një libër sfidues e detyron lexuesin të pyesë veten se cila është e vërteta dhe gjithçka që gjithmonë e keni konsideruar të vërtetë do të vihet në gjyq dhe pasi të keni mbaruar së lexuari do të jeni më të fortë cilido qoftë rezultati, cilado qoftë e vërteta qe zbuloni.PRANIA – Leximi ju ndihmon të qëndroni të qetë. Sapo fillojmë të gërmojmë në një libër që na ka tërhequr vëmendjen, koha pushon së ekzistuari, mendja është zhytur plotësisht në ato faqe. Siç ndodh me çdo gjë që tërheq plotësisht vëmendjen tonë, leximi është në gjendje të na bëjë të ndalojmë së vrapuari drejt diçkaje dhe është gjithashtu i aftë të ngadalësojë garat tona të furishme nga një pikë në tjetrën. Duke lexuar ju jeni aty ku duhet të jeni, pikërisht këtu, duke e bërë këtë, dhe të gjitha gjërat e tjera bëhen menjëherë dytësore. Shqetësimet, ankthet, frikërat dhe ambiciet e një momenti më parë janë arkivuar në një kuti me një etiketë mbi të që thotë vetëm "shihemi më vonë".GËZIMI– Leximi është kënaqësi. Ne duhet të lexojmë librat që na pëlqejnë dhe duhet të shmangim humbjen e kohës me ato libra që na duken jo interesante apo romanet qe nuk kane nje thelb te paster dhe mesime te cmuara. Çfarëdo që zgjidhni për të lexuar atë libër duhet t'ju bëjë të lumtur dhe të lumtur që keni investuar kohën tuaj dhe jo vetem në atë histori. Kthimi që merrni pasi i keni besuar këtij investimi duhet të shkaktojë një lloj gëzimi tek ju: gëzimi i të jetuarit, gëzimi për të mësuar diçka ose gëzimi i gjetjes së një shoku të ri. Nëse ky gëzim nuk është aty, as në faqet e para, më duhet të pyes: a dëshiron të blesh një DVD të një filmi që nuk të pëlqen? Dëshironi të dilni për herë të dytë me një djalë që nuk ju pëlqen? Pra, pse të humbim kohë me një libër që nuk na pëlqen? Jeta është shumë e shkurtër për të lexuar libra që nuk na bëjnë të lumtur,Per cdo pyetje, mendim, sugjerim, sherbim apo produkt, ju ftoj te me kontaktoni ne butonin me poshte:

Me shume dashuri, Eri

Ceo of GEF ALBANIA

Commentaires


bottom of page