top of page

Ja si ti perballoni ofendimet ne lidhje me peshen dhe trupin tuaj...
📌 "Pothuajse të gjithë kanë qenë pre e dikujt që komenton trupin e tyre."

Nëse e gjeni veten të goditur nga fjalët e dikujt tjetër, këtu janë disa këshilla ekspertësh se si ta trajtoni situatën në moment por edhe më pas.


👉 Por para se tju tregoj konkretisht me shume, dua tju them se: edhe une kam qene shume here pre e sharjeve dhe ofendimeve ne lidhje me peshen dhe trupin tim. Sidomos ne kohen (deri para 4 vitesh pak a shume) kur kisha mbi 25 kg me shume se kam tani. Ishte eksperience e dhimbshme shume por sot kur e kujtoj...me vjen keq per ata persona. Ata vertete me kane lenduar dikur mua, por ata thelle thelle me kane treguar mua se: e para, nuk kane me shume kapacitet (fatkeqesisht) dhe e dyta, se une nuk kisha besim mjaftueshem tek vetja!

Ishin dy mesime te rendesishme per mua dhe sot pyes veten, ku jane ata qe me shanin dikur se isha mbipeshe? KU JANE? Edhe sot jam pak mbipeshe, por sot nuk guxojne te me dalin para. Nuk guxojne te komentojne trupin tim apo peshen time. Pse ndosh kjo???


Vazhdo te lexosh....👇

Kjo ndodh sepse une kam kaluar neper disa faza te rritjes time te cilat do ti ndaj me ju tani. Faza keto te cilat me kane ndihmuar te shnderrohem nga nje "e ofenduar" ne nje njeri qe nuk guxojne ti dalin me perpara "ata te dijshmit per cdo gje" 🤷😃


1. Njihni ndjenjat tuaja. 👈

E para ne start eshte te njihni ndjenjat tuaja.

"Lejojeni veten të ndjejë ndjenjat tuaja - mos i shmangni ato." "Nëse ato fjalë të lëndojnë, pranoje këtë dhe lejo veten të ndihesh i frustruar, i trishtuar, i zemëruar ose çfarëdo tjetër që ndjen." Të bësh këtë, në vend që t'i injorosh ato ndjenja ose t'i thuash vetes se nuk duhet të ndihesh kështu, mund t'ju ndihmojë t'i përpunoni ato dhe më pas të vazhdoni përpara, në vend që të qëndroni në to dhe te komplikoni jeten tuaj.


2. Mos harroni se nuk ka të bëjë me ju, pavarësisht se sa personale mund te duket.👈

Mund të jetë jashtëzakonisht e dhimbshme kur dikush fyen madhësinë e trupit tuaj, me dashje ose pa dashje por Mos harroni se çdo fyerje nuk ka të bëjë me ju - kur njerëzit na fyejnë, kjo është për shkak të injorancës ose dhimbjes së tyre." Kur dikush fyen trupin tuaj ose thotë diçka që ju bën të ndiheni keq për mënyrën se si dukeni (nëse është e drejtuar nga ju apo jo), është një reflektim i vetëgjyqësisë së tyre. Për shkak se kultura jonë është kaq kritike ndaj trupave, bërja e komenteve gjykuese për pamjen e dikujt tjetër mund të jetë një mënyrë që dikush të shmangë pasiguritë e veta ose ta bëjë veten të ndihet superior ne ndonje forme dhe sigurisht gjen formen me te gabuar 🤷

“Ju nuk jeni i vetmi që ndjeni dhimbjen e gjykimit nga të tjerët dhe fakti që ky person bëri një koment fyes nuk sinjalizon ndonjë të vërtetë për ju".


3. Shpesh, dëgjimi i një komenti fyes për trupin tonë mund të çojë në një spirale mendimi negativ që shkakton shqetësim të madh të imazhit të trupit por jo vetem...👈

Ne kete rast eshte kaq shume e rendesishme te punojme me nje specialist te shendetit mendor i cili do te mund tju udhezoje me mire permes terapise me te pershtatshme qe e perzgjedh per ju!

"Për shembull, nëse mendimi që lind është se jam i shëndoshë ose jam i shëmtuar, specialisti mund tju ndihmoje t'i zhvendosni mendimet tuaja se ka kaq shumë gjëra të mira për mua".

Profesionisti i shendetit mendor mund tju ftoje te mendoni se çfarë ju pëlqen vërtet tek vetja – ndoshta në lidhje me pamjen, por edhe atë në të cilën jeni të mirë ose vlerësoni – dhe përqendrohuni në renditjen e tyre.

Nëse kjo duket sfiduese, mos u shqetesoni. Puna me psikologun tuaj do te jete nje sukses i sigurte.


4. Shkoni në situata potencialisht nxitëse me një plan. 👈

Pavarësisht nëse është një mbledhje familjare për pushime ose një darkë me një grup të caktuar miqsh, situata të caktuara mund të jenë veçanërisht nxitëse. "Mund të jetë e dobishme të kesh një plan përpara kohe,".

Ne kete rast rekomandohet identifikimin i një personi emocionalisht të sigurt që do të jetë në mbledhje ose të cilit mund t'i dërgoni mesazh nëse filloni të ndiheni të lodhur nga komentet e papershtatshme. Krijimi i një liste dëgjimi me muzikë që rrit besimin për t'u dëgjuar gjatë rrugës për në event mund të ndihmojë gjithashtu, siç mund të ndihmojë të kesh një plan daljeje në rast se dëshiron të largohesh herët (si t'u thuash të gjithëve që duhet të jeni në shtëpi për të ushqyer qenin ose qe keni nje takim me rendesi".


5. Keni gati strategjitë e heqjes së stresit në moment. 👈

Ne kete rast rekomandohet perdorimi i ushtrimeve të provuara dhe të vërteta të tokëzimit si frymëmarrja e thellë me bark, pirja e një pije të ngrohtë ose dalja jashtë për një shëtitje të shpejtë nëse ndiheni të tronditur në këtë moment dhe keni nevojë të hiqni stresin.


6. Keni gati edhe disa pergjigje "të shpejta". 👈

Kur dikush thotë diçka që ju fyen ose ju bën të ndiheni keq, mund të jetë e vështirë të mendoni për një përgjigje aty për aty. Për këtë arsye, une sugjeroj disa pergjigje te ndryshme të provuara dhe gati për të "vendosur gjerat ne vendin e duhur" si p.sh:

* "Unë do ta vlerësoja nëse nuk do të komentonit për trupin tim". Ose

*"Trupat vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, dhe ata janë të bukur."

Një pergjigje e drejtpërdrejtë "Pse mendon se është në rregull të ma thuash këtë?"

Në varësi të mënyrës se si ndiheni dhe cila është situata, ju mund të zgjidhni të përdorni një nga këto pergjigje për të shpërndarë shpejt situatën ose për të ndryshuar temën.

Por ju mund të provoni gjithashtu të bëni pyetje që ia kthejnë përgjegjësinë e fyerjes personit që e tha atë( une e kam perdorur shume kete dhe ka funksionuar gjithmone), si: "Çfarë të shtyn ta thuash këtë?" ose, “A mund ta shpjegoni këtë pak më shumë? Nuk jam i sigurt se çfarë do të thuash.”

Shpesh, njerëzit do të befasohen nga këto pyetje dhe të mendojne se çfarë nënkuptonin me komentin fyes, mund t'i bëjë ata të kuptojnë se nuk ishte gjëja e duhur për tu thënë.


7. Vendosni kufij (për të shmangur situata të ngjashme në të ardhmen por jo vetem) 👈

Nëse komenti fyes ka ardhur nga dikush me të cilin nuk jeni të afërt ose të kënaqur me të, mund të zgjidhni të mos e adresoni atë për momentin. Por nëse vjen nga një mik i ngushtë, anëtar i familjes ose dikush që e shihni shpesh, gjithmone rekomandoj vendosjen e kufijve të qartë për të parandaluar që e njëjta gjë të përsëritet.

“Është e rëndësishme të vendosim kufij me njerëzit përreth nesh, në mënyrë që ata të dinë se si të na trajtojnë, dhe gjithashtu t'ia kujtojme vetes se ne jemi e denjë për një trajtim të respektueshëm dhe të sjellshëm”.👈msc. Erisa BujariComments


bottom of page